02 مرداد, 1400
مقالات متن باز نسخه بندی معنایی v2.0.0-rc.1

نسخه بندی معنایی v2.0.0-rc.1

Software versioningدر دنیای مدیریت نرم‌افزار یک موقعیت ناخوشایند به نام "جهنم وابستگی" وجود دارد. هر چه سیستم شما بزرگ‌تر می‌شود و هر چه کتابخانه‌های بیشتری به نرم‌افزار خود می‌افزایید، به همان میزان احتمال گرفتار شدن شما در این دام بیشتر خواهد شد.

در سیستم‌هایی با وابستگی بسیار زیاد، انتشار نسخه جدید کم کم تبدیل به یک کابوس می‌شود. اگر وابستگی شما به کتابخانه‌ها بسیار زیاد و پیچیده باشد، شما در معرض خطر قفل شدن انتشار نسخه جدید قرار می‌گیرید (عدم توانایی برای بروزرسانی یک کتابخانه بدون انتشار نسخه جدید کتابخانه‌های وابسته).

اگر وابستگی شما به کتابخانه‌ها خیلی بی‌قاعده و کم باشد، شما ناگزیر توسط نسخه‌های بی‌قاعده درگیر می‌شوید. هنگامی که مشکل قفل شدن انتشار نسخه جدید و/یا انتشار نسخه‌های بی‌قاعده شما را از حرکت مناسب و خوب برای تکمیل پروژه‌تان باز می‌دارد، در واقع شما در "جهنم وابستگی" قرار دارید.

به عنوان یک راه حل برای حل این مشکل، یک مجموعه‌ی ساده از قوانین و الزامات که چگونگی طراحی شماره‌های نسخه و افزایش آن را دستور می‌دهد را پیشنهاد می‌کنیم. برای کار کردن این سیستم، شما ابتدا نیاز به اعلام API عمومی دارید. این خود ممکن است شامل مستندات و یا اجرای کد باشد.

علیرغم آن، مهم است که این API روشن و دقیق باشد. هنگامی که API عمومی خود را تعیین کردید، تغییرات برنامه شما بر روی نسخه API عمومی تاثیر خواهد داشت و آنرا افزایش خواهد داد. بر این اساس، این مدل نسخه‌بندی را در نظر بگیرید: X.Y.Z یعنی (Major.Minor.Patch).

مقاله نسخه بندی معنایی در دانشنامه جوملا فارسی منتشر شده است.

برای مطالعه این مقاله روی لینک‌ زیر کلیک کنید.

نسخه بندی معنایی v2.0.0-rc.1

استفاده از مطالب با ذکر منبع ( جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://www.joomlafarsi.com بلامانع است.

TwitterFacebookNewsletterrss

نوار ابزار جوملا فارسی

گوگل پلاس

تیم ترجمه

در این سایت به "جوملا" ترجمه شده است Joomla!®

کتاب جوملا فارسی