02 مرداد, 1400
مقالات متن باز راهنمای استفاده از دانشنامه جوملا فارسی

راهنمای استفاده از دانشنامه جوملا فارسی

راهنمای استفاده از دانشنامه جوملا فارسیمحتوای دانشنامه (ویکی) با مشارکت و همکاری کاربران تولید یا گردآوری می شود.
در دانشنامه آزاد جوملا فارسی می توانید مستندات جوملا فارسی، مامبو فارسی، SMF و سایر مقالات مرتبط با سیستم های مدیریت محتوا، متن باز و وب را مطالعه کنید، مقالات موجود را بروز یا ویرایش کنید، درباره آنها بحث کنید یا مقالاتتان را با نام خودتان منتشر کنید.

در ادامه استفاده و درج مطالب در دانشنامه را به شما می آموزیم.

راهنمای مختصر درج مقاله و مطلب در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی »
ابتدا آدرس « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » (ویکی مامبولرن) http://docs.joomlafarsi.com را در آدرس بار مرورگر خود تایپ نمایید.

 

 

همانطور که مشاهده می‌کنید « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » از بخش‌های مختلفی شامل منوها جهت دسترسی به بخش‌های مختلف سایت جوملا فارسی و مامبولرن ، اطلاعیه‌ها ، سیستم‌های مدیریت محتوا ، آخرین مقالات و آخرین تغییرات اعمال شده تشکیل شده است در ادامه توضیح مختصری در مورد آنها بیان می‌شود.

 

سیستم‌های مدیریت محتوا:
سیستم‌های مدیریت محتوا مقاله‌های طبقه‌بندی شده با تعیین رده‌هایی با موضوع جوملا، مامبو ، SMF و مقالات قرار گرفته که به راحتی می‌توانید با کلیک بر روی هر رده به مقاله‌های مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.

 

راهنمای استفاده از دانشنامه جوملا فارسی

آخرین مقالات:
لیستی از آخرین مقاله‌های منتشر شده در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » در این بخش نمایش داده می‌شود.آخرین تغییرات :
هر تغییری که در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » صورت می‌گیرد در این بخش نشان داده می‌شود.

 

در صورتیکه قصد دارید از مطالب « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » استفاده کنید نیازی به ثبت نام ندارید و به راحتی می‌توانید بر اساس موضوع مورد نظر در رده‌های مختلف جستجو کنید یا اینکه موضوع را در فیلد جستجو تایپ کرده و روی دکمه « جستجوکن » کلیک نمایید.

اگر قصد دارید در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » مقاله‌ای منتشر کنید باید یک حساب کاربری داشته باشید. در صورتیکه قبلا حساب کاربری ایجاد کرده‌اید با کلیک بر روی عبارت ورود به سامانه و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، وارد « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » شوید.

 

 

 

چنانچه حساب کاربری ندارید بعد از کلیک روی عبارت ورود به سامانه /ایجاد حساب کاربری، روی عبارت یک حساب جدید بسازید کلیک نمایید.
فیلدهای مورد نظر را تکمیل کرده و حساب را ایجاد نمایید.

ایمیل فعال سازی حسابی که ایجاد کرده‌اید به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال خواهد شد. بر روی لینک فعال سازی حساب خود کلیک نموده تا حساب کاربری شما فعال گردد.

پس از ورود به حساب کاربری خود ، همه چیز آماده است و می‌توانید مقاله و یا مطالب خود را در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » منتشر نمایید.
برای اینکه بتوانید مطلبی در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » منتشر کنید ابتدا موضوع مورد نظر خود را مطابق تصویر زیر در فیلد مربوطه تایپ نموده و روی دکمه « برو » کلیک نمایید تا موضوع مورد نظر شما در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » جستجو شود.

 

در صورتیکه که موضوع مشابهی وجود نداشته باشد مطابق تصویر زیر آماده ایجاد یک صفحه جدید با موضوع مورد نظر شما می‌باشد.

 

همه چیز مهیاست تا شما مقاله و مطلب خود را در ادیتور تایپ نمایید.
شما می‌توانید مقاله‌ها و مطالب مورد نظر خود را در ادیتورهای دیگری مانند word ، notepad و ... تایپ نموده و به ادیتور ویکی (copy-paste ) منتقل نمایید. در این صورت پس از انتقال مطالب، شما باید ویرایش‌هایی روی مطلب خود انجام دهید.

پس از تایپ مطالب (یا انتقال از ادیتور دیگری) و ویرایش‌های لازم که در ادامه توضیح داده خواهد شد جهت مشاهده روی دکمه پیش نمایش کلیک کنید.
سعی کنید قبل از ذخیره نهایی تا حد امکان از دکمه « پیش نمایش » استفاده نمایید و زمانیکه مطلب شما دیگر نیاز به ویرایش نداشت آنرا ذخیره کنید.

 

برای نوشتن مطلب ابتدا به نکات زیر توجه کنید:
در صورتیکه متن شما دارای تصویر است ابتدا با کلیک بر روی منوی «بارگذاری پرونده» در منوی سمت راست، تصویر مورد نظر را وارد « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » نمایید در قسمت نام پرونده اصلی فایل را فراخوانی کنید. پس از لود شدن تصویر نام تصویر در قسمت توضیحات پرونده مقابل عبارت نام پرونده مقصد نمایش داده می‌شود، سپس بر روی دکمه بارگذاری پرونده کلیک کنید تا پرونده در دانشنامه ذخیره گردد.


در محلی که قرار است تصویر نمایش داده شود از دستور زیر استفاده نمایید.
[[پرونده: File-Name.jpg|center|frame ]]

انواع مجاز پرونده‌ها: png ، gif ، jpg ، jpeg
نام تصاویر باید ارتباط مستقیم با موضوع مقاله شما داشته باشد.

مطالب را تیتربندی کنید.
فرض کنید مقاله شما دارای عنوان‌های مختلفی است که ممکن است هر بخش دارای زیرمجموعه‌هایی باشد، لذا از این روش برای تو در تو کردن تیترها استفاده نمایید.
=عنوان اول=
==بخش اول==
===قسمت اول===
===قسمت دوم===
==بخش دوم==
===قسمت اول===
=عنوان دوم=
اینکار موجب می‌گردد تا یک فهرست در ابتدای مقاله شما ایجاد گردیده و کاربرانی که این مقاله را می‌خوانند سر در گم نشوند.

 

برای لیست و تو در تو کردن خطوط نیز می‌توانید از * ، ** استفاده کنید. برای مثال:

 • •عنوان 1

••زیر عنوان 1
••زیر عنوان 2

 • •عنوان 2

••زیر عنوان 1
••زیر عنوان 2

 • •عنوان 3

پیوندهای درونی
بهتر است در مقاله خود کلماتی که فکر می‌کنید در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » وجود دارد لینک دهید. کار اصلی ویکی همین است. برای مثال جوملا ، مامبو ، ویکی که در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » مطلبی در مورد آن ذکر شده را به این صورت بنویسید :
[[جوملا]] [[مامبو]] [[ویکی]]

اگر شما مطلبی با عنوان «مستندات مامبو - جوملا فارسی:مامبولرن» داشته باشید و بخواهید برای مثال فقط با عنوان مامبولرن آنرا لینک دهید به روش زیر عمل کنید.

[[مستندات مامبو – جوملا فارسی:مامبولرن|مامبولرن]]

به راحتی با جستجو در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » می‌توانید این مورد را کنترل کنید.
پیوندهای بیرونی
در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » سعی می‌کنیم تا از پیوندهای بیرونی کمتر استفاده کنیم.
پیوندهای بیرونی را به این صورت بنویسید:
<nowiki>http://www.yoursite.com</nowiki >

فارسی نویسی
زبان ما فارسی است و باید این را مد نظر داشته باشیم تا جایی که ممکن است و به مقاله شما خدشه‌ای وارد نمی‌شود از ذکر کلمات عربی، انگلیسی و... خودداری کنید مگر اینکه آن کلمات اصطلاحاتی باشند که می‌بایست در مقاله شما به همان شکل استفاده شود. برای مثال :
اولاً = اول اینکه
و یا از نوشتن عبارات بصورت عامیانه خودداری کنید.
یه مثال برای = یک مثال برای ؛ این مطلب رو = این مطلب را
نوشتن و قرار دادن کدها
برای قرارداد کدها از روش زیر استفاده نمایید.

 

<source lang="php " >
/* (...) */
در اینجا کدها را بنویسید
/* (...) */
</source>


و برای نوشتن عبارات انگلیسی از روش زیر


<div dir=ltr>Your Text</div>

استفاده از الگوها:
از الگوها برای درج مطالب تکراری استفاده می‌کنیم. فرض کنید این مطلب را در همه صفحات باید قرار دهیم.
استفاده از مطالب « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » و مامبولرن با ذکر منبع ( ''« دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی »'' ) و لینک مستقیم به http://docs.joomlafarsi.com بلامانع است.
برای ایجاد الگو در قسمت جستجو عبارت « الگو:کپی رایت » را وارد کرده و یک صفحه جدید با این نام ایجاد کنید.
و برای استفاده از این الگو در مقاله‌ها به این شکل
{{کپی رایت}}
استفاده می‌کنیم.
رده بندی مطالب
سعی کنید همیشه مطالب را در رده‌های مورد نظر قرار دهید . برای مثال اگر شما مقاله‌ای درخصوص طراحی صفحات وب نوشته‌اید باید در رده‌ای تحت عنوان : طراحی وب ، اینترنت و ... قرار گیرد. به این شکل
« [[رده:رده بندی]] »
پیش نمایش و ذخیره مقاله
برای اینکه مقاله‌ای که آماده شده است را بتوانید در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » مشاهده کنید و چنانچه ایرادی دارد آن را بر طرف نمایید سعی کنید تا از دکمه پیش نمایش استفاده کنید و زمانی مقاله را ذخیره کنید که دیگر نیاز به ویرایش نباشد. تمامی ویرایش‌های صورت گرفته روی مقاله در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » ذخیره می‌شود و این سابقه همیشه وجود دارد. پس مطمئن شوید که مطلب شما نهایی شده و سپس آن را ذخیره کنید.

خلاصه موارد ذکر شده در خصوص کار در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی »

 • مطالب کاملاً با فرمت ویکی هماهنگ بشوند و کمترین استفاده از تگ‌های html را داشته باشند .
 • هر مطلب به رده‌های مربوطه خود منتقل شود. اگر یک مطلب مربوط به چند رده هست حتماً همه رده‌ها ذکر شود .
 • مطالب مشابه را به شکلی تنظیم کنید که از تکرار مقاله جلوگیری شود. اگر مطلبی وجود دارد که بین چند موضوع مشترک است بشکلی تنظیم شود که نیازی نباشد مطلب مشابه‌ای ایجاد گردد .
 • متن‌هایی که نیاز به تکرار در چند مطلب دارند و یا در آینده باید با تغییر کوچکی در همه ارسال‌ها تغییر پیدا کند را با استفاده از الگو قرار دهید .
 • در مطالب کلمات را با استفاده از لینک دهی درونی به مطالب موجود در « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » لینک کنید.
 • انتخاب نام صحیح برای هر مطلب. اگر مطلبی دارای دو و یا سه نام هست و یا نیازمند استفاده از چندین نام می‌باشد لطفاً ابتدا نام‌های غیر اصلی را تعیین کنید و سپس نام نهایی و اصلی را تعیین کنید .
 • حتماً مطالبی که نیازمند به ذکر کپی رایت « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » هستند را با الگوی {{کپی رایت}} تعیین کنید .
 • مطالب حتماً طبقه بندی و تیتربندی شوند. اگر یک مطلب دارای چند تیتر هست حتماً با استفاده از = و تکرار چند مرحله‌ای آن تیتر اصلی و زیر تیتر و تیتر سوم و ... را از یکدیگر مجزا کنید تا مطلب شکل بهتری به خود بگیرد .
 • تصاویر در مطلب را حتماً در خود « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » آپلود کنید.
 • حتماً از صفحه کلید کاملاً فارسی استفاده کنید و اگر مطلبی را مشاهده کردید که با صفحه کلید غیر فارسی نوشته شده بود ویرایش کنید .
  مطلب راهنمای فارسی نویسی به شما در نصب صفحه کلید و ویرایش متون غیر استاندارد کمک می‌کند .
 • توجه کنید که « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » در رابطه با وب و مسائل مربوط به آن هست. مطالب باید با موضوع « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » مرتبط باشد.
 • صفحات بحث برای انجام بحث‌ها در رابطه با آن مطلب هست و سوالات، نباید پاسخ داده شوند و این مسئولیت بر عهده انجمن است. اگر بحثی لازم باشد باید از صفحه بحث آن مطلب و یا شخص استفاده گردد.
 • از امضا در مطالب در جای خود استفاده کنید و نه در همه مطالبی که قرار می‌دهید. لاگ تغییرات همیشه نام شما خواهد بود و مالک متن خود خواهید بود. پس، از امضا در هرجایی که لازم باشد باید استفاده کنید .
 • منبع مطلب و یا مالک آنرا حتماً در مطالب ذکر کنید .
 • در نوشتار خود و مطالب دانشنامه و همچنین نام‌های مطالب دقت کنید. نگارش صحیح کلمات را رعایت کنید برای مثال کلمه‌ی « خانه ها » باید بصورت « خانه‌ها » نوشته شود (بین خانه و ها یک نیم فاصله باشد و از فاصله پرهیز شود). نیم فاصله = shift + Space در صفحه کلید استاندارد فارسی .
 • اگر قرار است یک توضیحی در رابطه با متنی نوشته شود. حتماً متن مورد نظر را با یک space آغاز کنید تا در باکسی مخصوص به اینکار قرار گیرد. این متنها نباید طولانی باشند .
 • به هیچ وجه مطالب را بدون پیشنمایش ارسال نکنید. تمامی ویرایش‌ها در سیستم نگهداری می‌شوند و باعث سردرگمی کاربران خواهد شد .
 • در هنگام آپلود فایل در صورت لزوم حتماً توضیحی را بنویسید .
 • جداسازی مطالب؛ مطالب علاوه بر رده‌بندی باید موضوع بندی هم بشوند. در ابتدای نام هر مطلب موضوع آنرا بهمراه « : » ذکر کنید.
 •  

  بطور مثال :
  تیم مامبولرن:خبر انتشار جوملای مامبولرن
  مستندات مامبو و جوملا:قوانین ویکی
  آموزش:طراحی قالب جوملا
  خبر:انتشار نسخه 1.6 جوملا آلفا

  برخی مطالب نیازمند موضوع بندی نیستند. بطور مثال مطلب معرفی نرم‌افزارها و یا زبان‌های برنامه نویسی و یا ... .

  شما می‌توانید از راهنمای « دانشنامه جوملا فارسی - مامبو فارسی » نیز استفاده کنید

  تهیه و تنظیم:
  حمید شیرزاد – تیم جوملا فارسی و مامبولرن

  بر گرفته از آموزش‌های آقای مهدی آهازان تیم جوملا فارسی و مامبولرن

  TwitterFacebookNewsletterrss

  نوار ابزار جوملا فارسی

  گوگل پلاس

  تیم ترجمه

  در این سایت به "جوملا" ترجمه شده است Joomla!®

  کتاب جوملا فارسی